Dia Yazılım Bayi – Dia Kurumsal Yönetim Sistemi – Web Tabanlı Online Programlar – CRM, Teklif, Stok, Muhasebe, Restorant, Otel, Mağaza, Servis, Üretim Takip Programı
trende
Bize Ulaşın
Detaylı bilgi ve daha fazlası için bize ulaşın !
Mail Gönder

Backlink Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?

Backlink Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?

Backlink, internet sitenizin SEO gücü ve arama motoru sonuçlarında öne çıkması için olmazsa olmazlardandır. En büyük amacı ise, internet siteniz ile başka siteler arasında bağlantı kurmasıdır. Sektörünüzdeki ilgili kişilerin veya kuruluşların size referans olduğu bir ortam yaratır. Bu yazımızda backlink nedir sorusunun yanıtını ararken, SEO’ya sağladığı faydaları da tartışacağız.

Sektörünüzün önemli kişileri ve kuruluşlarıyla güçlü ilişkiler kurarak, web siteniz için değerli bir backlink kazanabilirsiniz. Böylece sektörünüzün otoritesi güçlü bir sitesinden faydalanmış olursunuz.

Backlinkler, işinize ve sektörünüze güvenoyu verilmesi gibidir. Birisi web sitenize backlink verdiğinde, aslında sizin iyi bir kaynak olduğunuzu veya faydalı bir sayfaya sahip olduğunuzu söylüyor demektir. Aksi takdirde, sizin sitenize ait bir bağlantıyı paylaşmazlar. İyi bir restoran keşfettiğinizi ve arkadaşlarınızla paylaşmak istediğinizi hayal edin. Hemen o restoranın varsa sosyal medya hesaplarını veya internet sitesini bulup arkadaşlarınıza linkini atarsınız. İşte backlink de aynı şekilde başka bir internet sitesinin, sizin sitenizi kendi kitlesiyle paylaşmasıdır.

Backlink Nedir?

Backlink en basit tanımla, bir internet sitesinden başka bir internet sitesine link vererek referans olma işlemidir. Doğrudan sizin anasayfanızı ya da özenle hazırladığınız bir içeriği paylaşabilirler. Backlinkler, ilgili ve destekleyici içerikler bulmamızı sağlar. Kullanıcıların internetteki sayfalar arasında gezinmelerini sağlayan değerli bir köprüdür.

Örneğin, arabanızı satmak istiyorsunuz ve bunun için en doğru zamanın ne zaman olacağına dair bir blog yazısı okuyorsunuz. Aynı sayfada, ilgili içeriklere yönlendiren bağlantılar bulunur. Yazın araba satmanın sağlayacağı fiyat avantajları ya da araba satarken dikkat edilmesi gerekenler gibi çeşitli backlinkleri yazının içerisinde bulursunuz. Aksi halde kendinizi izole bir sayfanın içerisinde hissedebilirsiniz.

Google gibi arama motorları, internet sitelerini tararken linkleri kullanırlar. Bu yüzden her sayfada, o sayfayla ilgili sayfaların linkleri olması faydalıdır.

Backlinklerin Faydaları

Backlinkler, ilgili internet sitesinin yüksek kalitede bilgi içerdiğini ve kendisine link veren siteyle alakalı olduğunun bir işareti olarak, arama motorları için önem taşırlar.

Eğer sitenize yönlendirilen backlinkler varsa ve sayısı günden güne artıyorsa yüksek kalitede içeriğe sahipsiniz demektir. Backlinkler, Google aramalarında daha üst sıralarda yer almanıza da yardımcı oluyor. Bir siteye verilen backlink sayısı ne kadar fazlaysa, sitenin arama motoru sonuçlarındaki sırası da o kadar yukarıda olur.

Backlinklerin diğer bir faydası da, markanızı büyütmesidir. Örneğin popüler ve güçlü bir web sitesi size backlink veriyorsa, kendi tüketicilerine sizin markanızla kendi markasını ilişkilendirdiğinin mesajını veriyor demektir. Böylece hem marka bilinirliğinizi artırır hem de tüketicilerin markanıza olan ilgisi artar.

Backlink Nasıl Alınır?

Peki, backlink nasıl alınır? İyi ve kaliteli backlinkler almanın yolu, sektörünüzün tanınmış kişileriyle ve büyük kuruluşlarla iyi ilişkiler kurmaktan geçer. Oldukça uzun vadeli bir süreç olarak görünse de, gelecekte ciddi başarılar elde etmek mümkündür.

Küçük şirketler için ilk olarak, sosyal medyayı etkin kullanmak ve nasıl yeni bağlantılar kurabileceğini düşünmek gerekir. Böylece kendileri gibi küçük şirketlerle ilişkiler kurup, backlink alabilirler. Büyük şirketler için backlink almak daha kolaydır. Çünkü iş ortağı oldukları şirketlerle karşılıklı backlinkler alabilirler.

Ancak backlink alabilmek için, kaliteli içerikler almak gerekir. Birisi size bir backlink vermeden önce içeriğinizi okuyacaktır. O yüzden bir içerik hazırlarken, bunu okuyacak olan ve size backlink verme potansiyeli olan tarafları da düşünmeniz gerekir. Eğer bir emlak yazısı hazırlıyorsanız, emlak sektöründe faaliyet gösteren şirketlerden backlink almayı hedefleyebilirsiniz.

Backlink almanın diğer bir yolu daha vardır. Elbette bu backlink almanın felsefesine oldukça aykırı olsa da, otoritesi güçlü siteler tarafından para karşılığında backlink satıldığı bilinmektedir. Bu tarz sitelere ödemeyi yaptıktan sonra, sizin için bir yazı hazırlarlar ve içerisine sitenizden ilgili bir içeriğin backlinkini verirler.

Backlink alma, SEO faaliyeti yürüten şirketler için olmazsa olmaz hale geldi. Bu yüzden backlink almak için özel çalışmalar yürütülmelidir. Backlink alabilmenin diğer bir yolu da, referans olabilecek yazılar hazırlamaktır. Backlink almayı hedeflediğiniz bir site için içerik hazırlayabilir ve daha sonra kendileriyle iletişime geçip, yazıyı okumalarını isteyebilirsiniz.

Backlink Neden Bu Kadar Önemli?

Backlinkler, Google gibi arama motoru sonuçları arasında yüksek sıralar elde edebilmek için en önemli araçlardandır. Aynı zamanda şirketlere, farklı şirketlerle iyi ilişkiler kurmak için fırsatlar yaratır.

Başka bir siteden backlinki tıklayarak sitenize gelen bir ziyaretçi, bir anda müşteriye dönüşebilir. Yazıyı okuduktan sonra bültene abone olabilir ya da call to actionlara tıklayarak form doldurabilir.

İnternet sitenize backlinkler almanız, marka bilinirliğinizi de artırır. Böylece sektörünüzde otorite elde eder, pazar payınızı artırırsınız. Backlink vermeyi bilen şirketler, kalitesiz içeriklere ya da tehlikeli internet sitelerine backlink vermezler. Eğer sitenize backlink verirlerse, kendi tüketicilerine “ilgi göstermeye değer” mesajı vermiş olurlar.

Sonuç

Sonuç olarak, işletmeniz için backlinklerin yani geri bağlantıların önemi çok yüksektir. Aldığınız backlinkler, arama motorlarına “değerli” olduğunuzu gösterir ve otoriteniz artar. Dolayısıyla backlinkler, şirketinize ciddi faydalar sağlar.

Ayrıca backlink faaliyetleri, sektörünüzdeki diğer oyuncularla iyi ilişkiler kurmanızı da sağlar. Böylece yeni iş anlaşmalarının da önü açılabilir. Eğer işletmeniz için SEO mu, SEM mi daha faydalı olur merak ediyorsanız, SEO mu, SEM mi? Hangisine Yatırım Yapmalı? yazımızı okuyabilirsiniz.

Türkiye’nin en gelişmiş bulut ERP yazılımı DİA hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıda yer alan formu doldurun, sizi en kısa sürede arayalım.

08 Şubat 2023
447 görüntülenme